2106
Mediji >E-medij

  26. Januar 2011

Ma kakvo Tužilaštvo
Nenamjensko trošenje sredstava za povratak

Molim Vas. Što se tiče ovih informacija, koje se putem štampe plasiraju su potpuno netačne i proizvoljne. Ne radi se... Nijedna jedina marka iz Fonda za povratak nije nenamjenski utrošena.

Ovo je jučer u Tuzli kazao Drago Kovač, sekretar u Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice BiH i član državne Komisije koja vrši raspodjelu sredstava iz Fonda za povratak.

Na stranicama našeg lista smo u nekoliko navrata dokazali nenamjensko trošenje povratničkog novca, a tako je bilo i kod raspodjele 13 i po milona u 2010. godini. Novac je dodjeljivan u mjesta koja nemaju veze za povratkom, a u mnogim slučajevima prioriteti su bile crkve, džamije, kepele, zvona na crkvama, pa čak i parking i dovod vode na groblje.

Upitali smo Kovača, kakve veze naselje Branjevo kod Zvornika ima sa povratkom, kada tamo žive Srbi koji ne žele da se vrate u Federaciju?

"Branjevo ima veze sa ostankom. Aneks 7 i Zakon o izbjeglim i raseljenim licima su potpuno izjednačili pravo na povratak, pravo na ostanak i pravo na naknadu štete. Druga je stvar što smo mi do prije godinu dvije dana forsirali samo jedno pravo, pravo na povratak. Druga dva prava smo potiskivali isključivo iz političkih razloga, da pokušamo što više ljudi vratiti" objašnjavao je Kovač.

Međutim, u članu 5. Pravilnika o korištenju sredstava Fonda za povratak BiH piše: Sredstva iz člana 3. i 4. Pravilnika, kojima raspolaže Fond ili koja se dodjeljuju putem Fonda koriste se isključivo za realizaciju projekata povratka i rekonstrukcije koje odobri Komisija za izbjeglice i raseljene osobe BiH.
"Ne. Molim vas. Ne. Molim vas. Radi se...pa slušaj...To su sredstva namijenjena za izbjegla i raseljena lica. Izbjegla i raseljena lica. I nemojte na nekim formalnim stvarima praviti problem. Nije problem u tome, problem je u tome što smo mi forsirali isključivo samo jedno pravo" kazao je Kovač.

On tvrdi da je sve namjenski utrošeno, a Tužilaštvo BiH, na osnovu dvije krivične prijave Državne agencije za istrage i zaštitu(SIPA), vodi istragu.
"Molim vas, neka državno Tužilaštvo radi svoj posao. Nemojte nasjedati na novinarske špekulacije. Ja odgovorno tvrdim, kao član državne Komisije, da nijedna jedina marka nije nenamjenski potrošena. A to su neke druge stvari, neka druga pozadina..." kazao je Kovač.

Kako smo već pisali, od ukupno 5,4 miliona maraka, koliko je pripalo srpskih povratnicima u 2010. godini, oko 3,4 miliona je potrošeno nenamjenski. Kovač, koji je zadužen sa takozvanu srpsku kvotu, 90 posto sredstava je dodijelio u opštine gdje su načelnici iz SNSD-a. Hrvati su od 2,3 miliona, oko 1,6 miliona potrošili na vjerske objekte, dok su Bošnjaci od 5,9 miliona maraka, 800.000 dodijelili nenamjenski.

Novinari su Kovača jučer još jednom podsjetili da je SIPA podnijela dvije krivične prijave Tužilaštvu BiH, a on je odgovorio: Ma kakvo Tužilaštvo.

Pravilnik o korištenju sredstava Fonda

 

Piše: Samir KARIĆ
Preuzeto sa: oslobodjenje.ba